top of page
Search
B2Run

Movember - zašto ga vrijedi obilježavati?

Protekli mjesec smo obilježili i Movember te proslavili Međunarodni dan muškaraca 19. studenog. Tako muškarci diljem svijeta tokom mjeseca studenog puštaju svoje brade i brke kako bi podizali svijest o problemima muškog zdravlja poput raka prostate i testisa te problema mentalnog zdravlja.



Činjenica je da muškarci prosječno žive 6 godina kraće nego žene. Ovo je rezultat visokih razina stresa, fizički zahtjevnih poslova te konačno društvenih normi koje nameću muškarcu nužnost da bude snažan i stoički podnosi svaku bol ili nelagodu. Isto tako, rak prostate jedan od najraširenijih u muškoj populaciji pa će se tako 1 od 8 muškaraca susresti s ovom dijagnozom tokom života. Rak testisa je najprisutnija vrsta raka u mlađoj populaciji, među onima u dobi od 15 do 35 godina. Zato je važno stvoriti rutinu redovnih samopregleda kod kuće. Za momke koji su prešli 40-u godinu života, preporuka je i jednom godišnje odraditi posjet urologu.



Osim toga, muško mentalno zdravlje također često ostaje zanemareno. Problematično je i kreirati preventivne programe i tretmane namijenjene muškarcima obzirom da znanstvenici jednostavno nemaju dovoljno podataka o tom fenomenu. Tome je tako jer muškarci svoje brige i tugu potiskuju te ih ne dijele na van pa je teško provoditi monitoring.


Zašto Movember?


Cilj movembera  je suočavanje s ovim problemima kroz normalizaciju diskursa o problemima muškog zdravlja, suzbijanje stigme pa i prikupljanje sredstava za razvoj efikasnijih preventivnih programa. Otvoren dijalog o možda malo nelagodnim temama pomaže u stvaranju podržavajuće zajednice u kojoj se svaki njeni član može osjećati osnaženo da potraži pomoć vezano za svoje mentalno i fizičko zdravlje.



Fizička aktivnost je ključna


Obzirom da je smo ipak sportsko-rekreativna zajednica, moramo istaknuti kako redovita tjelovježba ima brojne benefite te može biti adekvatna strategija za očuvanje muškog zdravlja. Tjelovježba poboljšava funkcije imunosnog sustava te općenito poboljšava fizičko funkcioniranje. Iako ne može prevenirati ili izliječiti karcinom, može značajno smanjiti rizik od svih vrsta oboljenja. Također, rekreativno bavljenje sportom je jedna od najboljih anti-stres terapija. Po završetku vježbe, počinju se lučiti endorfini, prirodne „dizalice“ koje laku neutraliziraju napetost. Osim toga, vježbanje može poboljšati osjećaje samopouzdanja i osobnog postignuća, a potiče i bolji san, što su sve faktori koji pozitivno utječu na mentalno zdravlje. Gibanje potiče i bolju cirkulaciju, snižava tlak te regulira razine kolesterola. Naravno, pomaže i održavanju zdrave tjelesne mase. Sve navedeno čini rizične faktore za razvoj kardiovaskularnih bolesti i konačno srčanog udara što su najčešći uzročnici smrti kod muškaraca.


Konačno, dolazimo do problema s početka priče – životni vijek. Muškarci koji vježbaju žive duže i stare elegantnije. Vježba čuva gustoću kosti, mišićnu masu te zdravlje zglobova. Tko zna, možda možemo očekivati i B2Run-Senior pa treba biti spreman na sve.


Zaključno, Movember je puno više od zabavnog izazova i prilike vidjeti koliki brk netko (ne)može pustiti. To je moćna kampanja za podizanje svijesti o muškom fizičkom i mentalnom zdravlju. Promovirajući i destigmatizirajući ove teme, Movember je vrijedna javnozdravstvena kampanja. On služi kao podsjetnik da zdravlje ne čini samo izbjegavanje bolesti, već poduzimanje konkretnih koraka za poboljšanje vlastitog zdravstvenog stanja te zdravlja šire zajednice.



1 view
bottom of page